Ekspedīcija uz Grenlandi

Grenlande ir lielākā sala pasaulē, tās platība ir 2,16 miljoni km2. Vienlaicīgi tā ir arī viena no visretāk apdzīvotajām salām - tajā dzīvo tikai ~56 500 iedzīvotāju, kas ir 0.028 iedzīvotāji uz km2. Gandrīz visa Grenlandes teritorija atrodas aiz polārā loka, un vairāk nekā 80% no tās kopējās platības klāj bieza ledus kārta. Salas pamatiedzīvotāji ir inuīti. Grenlandes galvaspilsēta – Nūka (Nuuk), tā atrodas Dānijas īpašumā, tomēr, sākot no 2008.gada, pēc referenduma ieguva salas autonomiju.

Bieži Grenlande tiek dēvēta par leduslāču dzimteni, kur tikai retais cilvēks ir spēris kāju, tādēļ jau “Ekspedīcijas uz Balto lāču zemi 2017” laikā mums galvā iezagās doma paveikt kaut ko tādu, ko līdz šai dienai pasaulē vēl neviens nav izdarījis. Pagāja laiks, un ideju mēs attīstījām tik tālu, ka šobrīd droši varam teikt, ka esam uzstādījuši sev ārkārtīgi ambiciozu mērķi – būt pirmajiem pasaulē, kas ir šķērsojuši Grenlandi, veicot maršrutu no salas galējā Dienvidu punkta līdz galējam Ziemeļu punktam un atpakaļ autonomā režīmā bez papildus pārtikas un degvielas rezervju pievešanas ar lidmašīnu. Lai realizētu šādu mērķi, mūsu komandai ir pievienojies leģendārs cilvēks, kurš ar paša uzkonstruētu visurgājēju ir divas reizes šķērsojis Ziemeļpolu, nesen pabijis Antarktīdā un šķērsojis Dienvidpolu, kā arī uzkāpis vairākās pasaules augstākajās virsotnēs.

Maršrutu paredzēts uzsākt ostas pilsētā Narsarsuaq, kurā ir piemērota osta, lai no konteineriem izkrautu mūsu transporta līdzekļus. Tālāk piemeklēt piemērotāko vietu, lai pārvarētu ledāja mēli un sāktu ceļu uz ledāja cepures augstāko vietu. Pa ceļam paredzēts apstāties zinātniski pētnieciskajā polārajā stacijā Summit Station, kas atrodas Grenlandes augstākajā virsotnē ~3200 mvjl. Un galarezultātā sasniegt Grenlandes tālāko Ziemeļu punktu – Kaffeklubben salu, kas vienlaicīgi tiek uzskatīta par pasaules sauszemes tālāko Ziemeļu punktu. Šo punktu no Ziemeļpola šķir tikai 700km!